Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

Sınır Kapısında Vize Nasıl Alınır? Hangi Ülkeler Sınırda Vize Veriyor?

img

Sınır Kapısında Vize Nasıl Alınır?

Yurt dışına yapacağınız seyahatlerde daha önceden vize almadan sınır kapısında alacağınız vize türüne kapıda vize deniliyor. Kapıda vize her ülke için geçerli değildir. Türkiye’nin kapıda vize için anlaşmalı olduğu ülkelerde kendi vatandaşlarının faydalanacağı vize çeşididir. Sınırda vize anlaşması yoksa yani sınır kapısında vize alınmıyorsa normal bir şekilde vize prosedürüne tabidir. Seyahat etmeden önce vize alması gerekiyor.

Kalabileceğiniz süre zarfı ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebiliyor. Dominik Cumhuriyeti size sınır kapısında vizeyi 30 gün izin verirken , Ermenistan ve bazı ülkelerde en fazla 4 ay kalma izni verebiliyor.

Sınır kapısında vize alacaksanız yanınızda bulundurmanız gereken evraklar olacaktır.  Bu belgeler yanınızda yoksa eğer vize alamayabilirsiniz.

Sınır Kapısında Vize Almanız için Gereken Belgeler Aşağıda Sıralanmıştır

Sınır kapısında vize almanıza olanak sağlayan belgeler aşağıdaki gibidir. Fakat her ülkenin isteyeceği belgeler farklılıkla gösterebilir.

  • Minimum geçerli  1 yıllık pasaport
  • Pasaport fotokopisi
  • Vize ücreti
  • Seyahat sigortası poliçesi
  • Otel rezervasyonunuzu gösterecek belge
  • Minimum 4 tane biyometrik fotoğraf
  • Minimum 3 aylık  banka hesap dökümünüz
  • Vize başvuru formu
  • Gidiş dönüş uçak bileti

Sınır Kapısında Vize Veren Ülkeler

Bordo pasaporta sahip kişiler sınırda vize almak istedikleri zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin anlaşmalı olduğu ülkelerin sınır kapısında vize alabilmektedir. Bazı ülkeler ise  sınırda vize verirken bazı şartları sağlamanızı beklemektedir. Örneğin Ermenistan yalnızca havayolu vasıtasıyla gelecek Türk vatandaşlarına vize vermektedir.

Sınır Kapısında ödenecek vize ücreti ne kadar?

Gitmeyi planladığınız ülkenin vize ücretinin bilgisi, o ülkenin konsolosluk sayfası üzerinden erişerek öğrenirsiniz.

Sınır kapısında vereceğiniz vize ücreti ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Kur üzerinden ödenen ücretler genel olarak dolar üzerinden fiyatlandırılıyor ve o ülkede bulunacağınız gün sayısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse, Nepal için sınırda ödenecek vize ücreti  15 gün 30 gün ve 90 gün şeklinde farklı vize ücretlerine sahip. Sınır kapısında ödeneceğiniz ücret T.C Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden detaylıca ve güncel bir şekilde bilgilere erişebilirsiniz.

Kapıda Alacağınız Vizenin İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Bu tamamen vize alırken o anki olan yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir. Yoğunluk yoksa ve evraklarınız tam ise kısa bir süre içerisinde ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: