Pandemi sürecinde Türkiye’den Ukrayna’ya yolculuk için en güncel bilgiler !

Erasmusgram BLOG Sık Sorulan Sorular

Türkiye’den Ukrayna’ya gelen yolcular için, Ukrayna’ya girişte PCR testi ve karantina istenmiyor.

Bu liste hergün güncellendiği için https://visitukraine.today/ sitesini takip ederek güncel durumu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Türkiye’den Ukrayna’ya giriş yaparken Covid19 teminatlı sigorta poliçesi yaptırmanız zorunludur.

Sigorta yaptıracağınız şirketin Ukrayna şirketi olması veya Ukrayna’da temsilciliği olması zorunludur.
Ukrayna Hava Yolları’ndan bilet alırken beraberinde alırsanız çok uygun fiyata denk gelebiliyor (haftalık 3 dolar).
Kiev Boryspol ve Lviv havaalanlarında poliçe satın alabilirsiniz ancak Türkiye’de uçuş öncesi poliçe kontrolü yapılıyor, yoksa uçuşa kabul edilmiyormuşsunuz. Check-in’de kontrol yapan görevli öyle söyledi. Az önce linkini yazdığımız siteden de uygun fiyata poliçe yaptırabilirsiniz.

Eğer Ukrayna’dan başka ülkeye aktarma yapacaksanız mutlaka gideceğiniz ülkelerin kısıtlamalarına uymanız gerekiyor, aksi halde uçuşa kabul etmiyorlar. Genelde Doha’ya giden pek çok aktarma yolcusu vardı, içinde Katar oturma izni olanlarda vardı ve hepsinden Katar hükümetinin istediği bir belge sordular. Belgesi olmayanları uçuşa kabul etmediler. Bunun gibi pek çok aktarma yolcusunu uçuşa kabul etmediler. Azerbaycan’a giden Azerbaycan vatandaşlarnı daha sonra kabul ettiler ama o sorunun ne olduğunu anlamadım.

Direkt Ukrayna’ya gidiyorsanız Covid19 teminatlı Sağlık sigortası yeterli. Bütün uçuşlarda uçağa binerken hostesler ateş ölçüyor (37,5 derece üstü ateşte uçağa kabul edilmiyorsunuz. Başka bir rahatsızlığınız varsa uçuştan yarım saat önce ateş düşürücü falan alın), Türkiye’ye dönüşte uçakta bir form dağıtılıyor, kişisel bilgiler, uçuş bilgileri koltuk numarası falan soran bir belge. Bunu doldurup girişte pasaport polisine vermenizi istiyorlar. Ben doldurdum ama benden başka dolduran olmadı neredeyse. Pasaport polisi de zaten verirseniz alıyor, vermeyenler de geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ÜCRETSİZ MS EXCEL HIZLANDIRILMIŞ EĞİTİM (HEPSİ BİR UYGULAMADA)

Kaynak: Erkan Umut Mergen

 

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir