TEK BAŞINA YOLA ÇIKMAK

Erasmusgram BLOG

Bu hayatta insanı geliştiren en önemli şey deneyimdir. Deneyen insan yanılır, yanılgısını da tekrar denemek için cesaret olarak kullanır. Okur, araştırır, gezer ve görür. Gittiği yerlere sadece bir ülke, bir şehir olarak değil hayatına açtığı yeni bir sayfa olarak bakar. Farklı insanlarla ve kültürleriyle tanışır, kendi kültürünü tanıtır ve dünyasına yeni bir bakış açısı kazandırır.

Sevdiğiniz insanlarla bir arada gezip görmek elbette ki eğlenceli ve sizi yenileyici bir aktivitedir. Peki ya yola tek başına çıkmak? Eğlenceden daha fazlası, öğrenmeye daha açık, biraz riskli ve cesaret dolu bir serüven.

Bir yola tek başına çıkma düşüncesi başta herkesi korkutabilir. Özellikle hiç bilmediğiniz bir ülke veya şehirde olmak, belki dilini bile bilmediğiniz insanların arasına karışmak ilk bakışta zor görünse bile size mükemmel deneyimler kazandıracak bir yoldur. Tanıştığınız yer ile birlikte kendinizde de yeni duygular ve fikirler keşfedebilirsiniz. Özgüveniniz siz fark etmeden artacak ve siz, değişiminizi çok seveceksiniz. Hadi hayal edelim.

Daha önce hiç gelmediğiniz bir yerdesiniz. İnsanlar, sokaklar, mekanlar… Her şey yabancı. İlk olarak çekinseniz ve biraz da korksanız bile attığınız her adımda yenilendiğinizi ve kendinize daha çok güvendiğinizi hissedeceksiniz.

Yürüyün! Gücünüz tükenene kadar, her yeri adımlarınızla keşfederek yürüyün.

Etrafınıza dikkatle bakın. Binaları, sokakları, etraftaki insanları, mekanları, kaldırımları bile inceleyin. Bir yandan araştırın. Müzelerin, tiyatroların, kiliselerin, türlü türlü yapıların hikâyelerini öğrenin. Fotoğraflar çekin. Size orada olduğunuzu ve o yerlerin size öğrettiklerini hatırlatacak fotoğraflar biriktirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Erasmusgram Yaz Kampı 2 - Gönüllülük ve Gençlik Fırsatları / Fethiye 31 Ağustos - 2 Eylül

Küçük bir defteriniz olsun. Öğrendiğiniz bilgileri, hissettiğiniz duyguları ve edindiğiniz deneyimleri yazın. Notlarınız size hem ne kadar yol kat ettiğinizi, hem de ne kadar geliştiğinizi göstersin.

Olabildiğince farklı tatlar deneyin. “Ben bunu yemem” demekten kaçının. Farklı tatlar, farklı duygular demektir. Denediğiniz her yeni şey kendinize bir hediye olsun.

Kütüphaneleri, müzeleri, antik tiyatro ve benzeri yapıları tanıyın. Bir ülkenin, bir şehrin tarihi en çok buralarda karşınıza çıkar. Başka bir tarihe karışmanın ufkunuzu nasıl açacağını görün.

Bir yerden sonra tek başınıza olduğunuzu unutacaksınız. Korkular yerini tatlı heyecanlara bırakacak. Tek başına bir şeyler yapmanın zevki her zaman başkadır. Hele bir de sıfırdan bir yolculuğa tek başına çıkmanın size öğretecekleri paha biçilemez olacaktır.

Yanınızda güvendiğiniz biri olmadığında güveneceğiniz tek insan sizsiniz. Sırf bu yüzden yalnız yapılan bir yolculuk size ne kadar cesaretli olduğunuzu gösterecektir.

Gezin, görün, öğrenin, tanışın ve tanıtın. Ve bunları hayatınızda en az bir kere tek başınıza yapın. Kendinizle çıktığınız seyahatin tadına varın!

Erasmusgram Yazarı: Büşra Güngör

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir