Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

SEYAHATE ÇIKARKEN VALİZİNDE MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER

img

Seyahatlerin olmazsa olmazı ve en heyecanlı noktalarından biri kuşkusuz valiz hazırlamaktır. Ancak “Acaba bir şey unutur muyum? “Aldıklarımı valize sığdırabilir miyim?” gibi sorular bizi telaşa düşürebiliyor.  Bu telaşı azaltmak adına size küçük bir listeyle geliyorum. Bakalım valizimizde neler olacak?

Öncelikle size bir önerim liste yapmanız olacaktır. İlk düşündüğümüz anda aklımıza gelen temel ihtiyaçları sonrasında unutmak istemeyiz. Valizin boyutunu ve tatilin başlıca özelliklerini düşünerek yapacağımız bir ön liste işimizi kolaylaştıracaktır.

Listemizde neler olmalı !

  • Kıyafetler/İç Çamaşırları: Kıyafetlerde en büyük sorun kapladıkları alandır. Bu nedenle tatilinizin gün sayısına göre kıyafet ayarlaması yapmalısınız. Her gün için ayrı bir parça götürmekten ziyade 2-3 parça kıyafeti farklı günlerde kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu valiz alanını kontrol etmede size kolaylık sağlayacaktır. Hava koşullarına hazırlıklı olmalı, değişebilen hava koşulları için yanınızda alternatif bulundurmalısınız. (Örneğin; yağmurluk, ceket vb) İç çamaşırları için de her gününüz için bir adet eklemeli ve en son yedek de bulundurarak bu kategoriyi tamamlamalısınız.

 

  • Kişisel Temizlik Gereçleri: Havlu, diş fırçası, diş macunu, tarak, lif, tırnak makası, şampuan, duş jeli, parfüm, deodorant, tıraş bıçağı, ped, nemlendirici krem, güneş kremi gibi ürünler için belli bir alanı ayırmalısınız. Ekstradan kullanıyorsanız yüz/saç/vücut için gerekli bakım malzemelerini küçük seyahat tüplerine doldurarak çantanıza ekleyebilirsiniz.

 

  • Ayakkabı: Yine hava durumuna göre şekilleneceğiniz bu kategoride bir adet spor ayakkabı veya bot, gideceğiniz bölgeye göre de terlik, sandalet vb alternatifleri bulundurabilirsiniz.

 

  • Elektronik Eşyalar: Kullanacaksanız bilgisayar, şarj aleti, kulaklık, jbl, tablet, powerbank, priz dönüştürücü gibi eşyalarınız için tek bir bölge ayırabilirsiniz. Böylece hem hepsine aynı yerden kolayca ulaşabilir hem de zarar görmesini engellemiş olursunuz.

 

  • Tıbbi Malzemeler: Gün içinde kullanmanız gereken ilaç, krem, lens vb ürünler için küçük bir el çantası oluşturabilirsiniz. Bunların yanında yara bandı, ağrı kesici gibi acil durumlarda kullanılması gerekecek küçük gereçleri de eklemelisiniz.

 

  • Aksesuar ve Bakım: Tabi ki de tatilin temel ihtiyacı olmasa da kişisel tercihlerde ön planda gördüğümüz şeylerden biri de aksesuarlar ve makyaj malzemeleridir. Küçük bir el çantasında bir el aynası ile birlikte size göre gerekli olan makyaj malzemeleri alınabilir. Kolye, bileklik, küpe, saat, gözlük, şapka gibi aksesuarlar da korunaklı kapları içinde valize eklenebilir.

 

  • Belgeler: Kimlik, pasaport, kredi kartları, ehliyet vb belgelerinizi de bir cüzdan içinde çantanızın erişimi kolay bir gözünde bulundurmalısınız.

 

  • Diğer İhtiyaçlar: Temel ihtiyaçlar dışında bulundurmak isteyeceğimiz bazı gereçler de bulunabilir. Burada da ihtiyacınıza ve tatilinizin durumuna göre asma kilit, matara, çalar saat, makas, lastik gibi ürünleri de yanınıza alabilirsiniz.

 

Son olarak şunu ekleyelim. Tatilin olmazsa olmazı keşfettiğimiz yerler, yeni tatlar, bambaşka kültürlerdir. Bu deneyimleri not almak gerek ilerde hatırlamak gerek başkalarına aktarmak adına güzel bir yol olacaktır. Bu yüzden küçük bir not defteri ve kalem bu yolda size eşlik edebilir.

Erasmusgram Yazarı: Büşra Güngör

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: