Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

LinkedIn Etkili Kullanmak İçin 10 İpucu

img

LinkedIn Etkili Bir Şekilde Kullanmak İçin 10 İpucu

İş hayatımızı daha profesyonel hale getirip yeni işlere yelken açmak amacıyla Linkedln önemli bir uygulama olarak hayatımızda yer etmektedir. 

Linkedln etkili bir şekilde kullanmak için 10 ipucu kapsamında sunulan birden fazla ipucuyu sizinle paylaşacağız.

LinkedIn uygulaması hakkında birazcık bilgi vermek gerekirse özellikle profesyonel iş hayatı açısından deneyimleri ve buna bağlı olarak da yetenekleri de ön raflara çıkarmaya yarayan bir kariyer uygulamasıdır. 

Özellikle dünyada hızla artan kullanıcı sayısı nedeniyle özellikle İnsan Kaynakları açısından da kolaylık sağlar. Burada özellikle işe alım süreçleri açısından da aktif olduğunuz LinkedIn hesabı üzerinden yürütmesi açısından bu platforma olan ilgili de günden güne artış göstermektedir.

Bunun yanı sıra bu uygulamada günden güne daha da önem kazanmaktadır.

Özellikle dünyada milyonlarca kullanıcısı olan Linkedln uygulaması tarafından nitelikli bir hesap oluşturabilmek açısından mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için iyi bir Linkedln hesabı nasıl olur ne yapmanız gerektiği hakkında bazı detayları ele alacağız. 

İyi Bir Linkedln Hesabı İçin Yapmanız Gerekenler 

  • Linkedln Platformunun Diğer Sosyal Medya Hesaplarından Farklı Olduğunu Bilin

Sanal dünyada birden fazla sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu sosyal medya platformlarında özellikle kişisel dünyamızı veya karakterimizi yansıtan içeriklerin paylaşımlarını yapmaktayız.

Bu nedenle Linkedl uygulamasını diğer sosyal medya uygulamaları ile bir tutmayarak aslında var olan bu uygulama da daha çok kişisel bilgilerinizi değil de iş hayatınızı yansıtan bir duruma sahip olun.

Özellikle burada profesyonel iş yaşamınıza dokunan durumları ele alarak bir profil oluşturmaya çalışın. 

  • Aynı zamanda İş Alanınıza Uygun Olan Profillerle Bağlantı Kurun.

Yukarda da bahsettiğimiz gibi bu işlemde de sosyal medyadan farklı olarak nitelik olarak özellikle eş, dost ve akraba açısından bağlantı oluşturmaktansa burada özellikle sizin çalıştığınız iş yerinde faaliyet gösteren aynı zamanda sektörel bazda donanımı olan ve etkin kişilerle bağlantı kurmak daha da önemlidir.

Aynı zamanda burada önemle üzerinde durmanız gereken bir diğer nokta ise önemli bir nokta olarak yine alanınıza uygun işe alımları yapan firmalar açısından İnsan Kaynakları Uzmanlarını takip edip onların faaliyetlerini daha çok değerlendirin. 

Burada özellikle sunulan aday aramaları açısından da iş ilanlarına bağlı olarak aynı zamanda bu kişilerin sundukları yeni iş imkanlarına da ulaşmış olacaksınız.

  • İyi bir LinkedIn Summary Hazırlayın.

LinkedIn hesabı hazırlamak açısından burada özellikle sizi hayatı boyunca hiç görmemiş ve hiç tanımayan kişilere deneyimlerinizi ve yetkinlikleriniz sunduğunuz bir platformdur bu platformun sunduğu bu amaçlar doğrultusunda özellikler sundukları iş fırsatlarında sizleri inceleyerek sizin iş uygun olup olmadığınızı denetleyeceklerdir.

Burada özellikle alım yapmak açısından sundukları iş için iş tecrübelerinize bağlı olarak aynı zamanda oluşturacağınız basit ama bir o kadar da bilgi verici bir profile de sahip olmanız burada sunulacaktır. 

  • Profiliniz için Zaman Harcayın.

Özellikle sosyal medya hesaplarınıza harcadığınız çokça zamanınızı LinkedIn profiliniz için de harcamaya dikkat ediniz. Çünkü burada özellikle Linkedln ağını geliştirdiğiniz zaman burda özellikle bağlantı kurmak istediğiniz kişilere de kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak birçok nokta bulunmaktadır.

Bu nedenle Linkedln aslında çokça dikkat edeceğiniz aynı zamanda da üzerinde zaman harcamanız gereken bir alandır.

Aynı zaman da Linkedln profiliniz açısından da sunulan LinkedIn hesabı üzerinde bulunması gereken aynı zamanda size ulaşması gereken insanların da doğrudan sizinle beraber etkide bulunması açısından sunulan ve buna bağlı olarak aynı zamanda iş tecrübelerinizi detaylı olarak anlatacağınız bir platformdur.

Aynı zamanda bu platformda yetenek ve deneyimlerinize de uygun olarak sunulan anahtar kelimeleri de girerek bu platform üzerinde bulunan aday arayan kişilere de yüksek bir seviyede görünür olmanız gerekmektedir. 

  • Profil Resminizi Doğru Nitelendirin

İş hayatınızı simgeleyecek LinkedIn profilinde özellikle yer alan profil fotoğraf sizinle ilgili oluşacak izlenimi doğrudan etkileyen bir durumdur.

Bu nedenle Linkedl hesabında profil resminde giydiğiniz kıyafetten tutun da kullandığınız arka plana varana kadar bu açıdan iş verenler ya da insan kaynaklarının dikkat ettiği bir doğrultuda tercih edilmektedir. Yani profil resmini bu açıdan küçümsemeyin

  • İlgilendiğiniz Şirketlerin Profillerini Takibe Alın.

Linkedln hesabında mutlaka iş sektöründe birden fazla firma ve çalışan bulmak mümkün. Bu nedenle sektörünüzde iş almak istediğiniz şirketlerin de profillerini mutlaka takibe alın.

Burada özellikle LinkedIn üzerinde yer alan şirket profilleri de ilgilendiğiniz şirketler açısından size çokça bilgiler sunmaktadır. 

Bu nedenle Linkedln profili oluştururken mutlaka şirket içinde yer alan herhangi bir bağlantılarınız varsa görebilir aynı zamanda buna bağlı olarak da iş fırsatları açısından da benzer şirketler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Özellikle iş alınmak istediğiniz alan için işe alım süreci yöneten insan kaynakları ekibinin de sizi görmesini de buna bağlı olarak sağlayacaksınız. Aynı zamanda burada yer alan profillerin takibi de işi almanız açısından size katkı sağlayacaktır. 

  • Güncel Bir Şekilde Linkedln Hesabınızı Kullanın

Linkedln hesabı kurarken burada özellikle profilinizin de her zaman mutlaka güncel olması gerekmektedir. Burada özellikle iletişim bilgileri açısından ve buna bağlı olarak da iş deneyimleri tarafından da gerçekleştirilen değişiklikler açısından profilinizde hızla güncelleme yapmanız gerekir.

Aynı zamanda profilinizi incelemek isteyen kişilerin de sizin hakkında güncel olan bilgileri görmesi açısından da emin olmanız gerekir. 

Yani burada eğer güncel bir iş hayatınız varsa mutlaka bunu profilinize yazın veya iş hayatınızda ki deneyimleri de buna bağlı olarak mutlaka kaydedin. 

  • LinkedIn Mobil Uygulamasını Kullanın

Linkedln hesabı oluşturduktan sonra bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise mutlaka Linkedln mobil uygulamasını kullanmanızdır.

Çünkü LinkedIn mobil kullanımı sayesinde aynı zamanda yer ve zaman kısıtlamaları açısından çokça avantaj sahibi olabilirsiniz buna bağlı olarak aynı zamanda size gelen mesajları da bağlantı isteklerine de hızlı bir şekilde geri dönebilme şansına da sahip olacaksınız. 

  • Eğer Varsa Web Sitesi ve Blog Sayfanızı da Linkedln Hesabınıza Ekleyin 

LinkedIn hesabınızı daha etkili bir şekilde kullanmak açısından aynı zamanda burada yer alan profilinize ve web siteniz aynı zamanda blog sayfanızı da ekleyerek size iş vermek isteyenler sizin hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaları açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Aynı zamanda burada yer alan kişileri de burada bulunan web sitesi ve blog sayfanıza yönlendirerek daha kolay iş fırsatları bulabilirsiniz. 

  • Her Zaman Takipte Kalın.

Etkili bir Linkedln hesabına sahip olmanız açısından mutlaka yapılan paylaşımları takip etmeli aynı zamanda paylaşımları da sürekli olarak takip etmeniz şarttır.

Uygulama üzerinden aktif olan kişiler aynı zamanda burada ki mesajlara da daha hızlı bir şekilde geri dönüş yaparak uygulamayı da daha  etkin bir şekilde kullanmayı sağlar.

Bunun yanı sıra aynı zamanda LinkedIn’i kullanan kişilerin de sizi aday aramaları sırasında aynı zamanda burda ‘More Likely To Respond’ kısmında yer alan birçok açıdan konumlandırma da yapmaktadır. 

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: