Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

Fakültelere Göre Film Tavsiyeleri: Mühendislik Fakültesi

img

Üniversite dönemi birçok açıdan öğrencilerin boş vaktinin de olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aynı zamanda fakültelere göre film önerileri de öğrencilerin istediği türdendir. Bu yazımızda mühendislik fakültesi film önerilerini ele alacağız. 

Fakültelere göre film önerileri kapsamında bu yazımızda mühendislik fakültesi film önerileri insanlar tarafından çokça merak edilmektedir. Aynı zamanda bu film önerileri kapsamında çokça tercih edilen film önerileri de birçok açıdan kolaylık sağlamaktadır. 

  1. Gravity(2013) / Yerçekimi

Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisi ve emekliliği gelene kadar ise son görevine çıkan becerileri yüksek ve tecrübeli astronot olan  Matt Kowalsky’nin yönetiminde olan mekikte ilk uzay yolculuğunu yapar.

İşler tıkırında işliyor gibi gözükürken rutin keşif yürüyüşü esnasında bir felakat meydana gelir.

Mekike çarpan cisim yüzünden mekik parçalanır. Bu iki bilim insanı uzay boşluğu içerisinde yalnız kalacaktır. Yeryüzüyle olan tüm bağlantıları bitiyor ve bu karanlıkta yalnız ve beraber kalacaklar.

Korku ile birlikte panikle birlikte , sınırlı olan oksijen ile çaresiz kalacaklar. Eve dönebilecekler mi? Bir yolunu bulabilecekler mi?

 

  1. The Prestige(2006) / Prestij

Birbirlerine olan saygıları, karşılıklı becerilerini beğenmeleri olan bu iki ortak yola koyuluyor. Fakat en iyi numaraları ters düşünce aralarında ömür boyu devam edecek düşmanlık baş gösterir. Bundan sonra ikisinin de gayesi birbirlerini egale etmek olacaktır.

Aralarındaki sıkı rekabet, yaptıkları numaralar ile süren gösterilerle daha da artar.  Fakat hesaba katmadıkları nokta ise elektriğin yeni ve mükemmel gücü ve büyük üstad Nikola Tesla’nın bilimsel zekasının devreye girmesidir. Film severlerin mutlaka izlemesini tavsiye ederiz.

  1. Hacker (Bilgisayar Korsanı)

Mühendislik fakültesinde okuyan öğrencilerin de çokça tercih ettiği filmler arasında özellikle Hacker (Bilgisayar Korsanı) filmi son zamanların çokça tercih edilen filmleri arasında yer almaktadır.

Maddi sıkıntılar yaşayan Alex adlı bir gencin de aynı zamanda burada ailesine de yardımcı olması açısından aynı zamanda hem üniversiteye gidebilmesi açısından para kazanma ihtiyacı doğar. 

Filmin başkahramanı olan Alex’de buna bağlı olduğu için özellikle aynı zamanda internet üzerinden de yasa dışı işler yapmasıne neden olur.  Sye isimli birisiyle tanışmasıyla beraber bir süre sonra işler çığırından çıkmaya başlar.

Çünkü bu ikilinin kurdukları internet çetesi aynı zamanda FBI’ı da harekete geçirir ve bir süre sonra ise başlarına da türlü işler gelmeye başlar. 

Özellikle bilgisayar mühendisliği okuyanlar aynı zamanda yazılım mühendisliği alanından mezun olan kişilerin de çokça keyif alacağı bir yapım olan Hacker filmi listemizin ilk sırasında yer almaktadır. 

  1. The Imitation Game (Enigma)

Çıktığı ilk yıllarda değeri bilinmeyen fakat izlendikten sonra izleyenlere çok şey katan Enigma filmi de listemize ikinci sıradan giriş yapıyor.

Filme bakacak olursak 2. Dünya Savaşı yıllarında özellikle İngilizlerle ve Almanya’nın çetin çarpışmalarının olduğu yıllarda geçmektedir. 

Özellikle bu dönemde Almanya birçok noktada kendi karşısında olan güçlere zarar vermek açısından birden fazla sistem geliştirmeye başlar.

Bu sistemler arasında aynı zamanda Almanların gizli kripto sistemi olarak da gördüğümüz Enigma sisteminin de çözülememesi açısından önemle durulmaktadır.

Bunun yanı sıra ayrıca bu sistem İngiliz askerlerinin sistemlerini çökerterek savaşta ağır kayıplar vermesine sebep olmaktadır.  

Bu durumun yaşanması nedeniyle İngiliz istihbaratı dünyanın en iyi kriptoloji uzmanlarını bir çatı altında toplar.

Bunları için de özellikle farklı çalışmaları ile de öne çıkan Profesör Alan Turing’in ekibe katılmasıyla beraber savaşın seyri de buna bağlı olarak değişmeye başlayacaktır.

Birçok açıdan izlediğiniz zaman sizi içine çekecek bir film olan Enigma filminde Alan Turing’in hayatına konuk olacaksınız. 

  1. The Theory Of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Listemizin üçüncü sırasında bir diğer severek izleyeceğiniz film olan The Theory Of Everything (Her Şeyin Teorisi) bulunmaktadır.

Filmin başrolünde çokça gördüğümüz bir isim Oscar ödüllü oyuncu Eddie Redmayne üstlenmektedir. 

Özellikle bilim açısından çokça katkı sağlayan film de ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatını konu alan film almaktadır.

Stephen Hawking’in daha erken yaşlarda başlayan amansız hastalığına rağmen bilime ve teknolojiye açısından yaptıkları buluşları anlatan bir film.

Bunun yanı sıra aynı zamanda Hawking’in de iç dünyasını merak eden kişilerin de mutlaka izlemesi gereken ve buna bağlı olarak kaçırmaması gereken bir filmdir.

Özellikle üniversitenin biyomedikal ve kimya mühendisliği okuyan kişilerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir. 

  1. Devrim Arabaları

Listemizin dördüncü sırasında ise Devrim Arabaları yer almaktadır. Birçok açıdan yerli yapımlar listeyi zorlamaktadır.

Devrim Arabaları filmi özellikle 1960 Türkiye’sini gözler önüne süren bir filmdir. Gerçek bir hikayeden alınan filmde özellikle Türkiye’de yetişen mühendislerin gözünden ilmek ilmek işlendiğini görüyoruz.

Bunun yanı sıra aynı zamanda tarihi yönüde kuvvetli olan filmde 1960 darbesi ile beraber başa gelen Cemal Gürsel in yerli araba yapılmasını talep etmesi ile beraber.

Yerli araba yapabilmek açısından işe koyulan 23 mühendis tarafından araba yapma işlemine başlaması anlatılmaktadır. Fakat burada önlerine politik engeller gelmektedir. 

Otomotiv mühendislerinin izlemesi gereken filmler arasında yer alan Devrim Arabaları birçok açıdna izlemeniz gereken filmler arasında yer almaktadır. 

  1. The Martian (Marslı)

Marslı filmi ilk çıktığı günlerde birçok kişinin ilgisini çeken filmler arasında yer aldı.

Aynı zamanda mühendislik fakültesinde okuyan kişilerin de tercih etmesi gereken filmlerden birisi olan Marslı bu yönü ile dikkat çeken filmler arasında yer almaktadır. 

Filmin konusuna bakacak olursak özellikle burada insanların Marsa gidebileceği bir dönemi ele almaktadır.

Aynı zamanda Mars gezegeninde terk edilen bir astronotun hayatını konu alan filmde özellikle gezegenin tüm zorluklarına dayanan ve her türlü tehlikeye rağmen hayatta kalma ve eve dönme mücadelesini de anlatmaktadır. 

Uçay ve uzay mühendisleri için film önerileri noktasında izlemeniz gereken bir filmdir. Marslı yani The Martian filmi aynı zamanda kitabı da kitapçılarda da kolay bir şekilde bulabileceğiniz kitaplardır. 

  1. Hugo

Ailecek izleyeceğiniz bir diğer film olan Hugo’da çokça tercih edilen ve bu amaçla çokça katkısı olan filmlerden birisidir. Hugo filmi özelikle Paris tren istasyonu saatlerinin sistematik çalışmasından sorumlu olan bir çocuğun hayatını konu alır.

Burada özellikle istasyon duvarlarında yaşayan Hugo isimli bir çocuk her gün bu saatleri ayarlayan kişidir.

Hugo’nun hayatına tanık olacağımız filmde özellikle Hugo isimli çocuk babasından kalma olan automaton’u tamir ederken bunun yanı sıra aynı zamanda Isabella isimli başka bir kızla tanışacaktır.

Aynı zamanda burda hayatını değiştirecek bir gizemli yolculuğa adımını atmaktadır. Hugo filmi dünya çapında çokça sevilen bir film olduğu için aynı belli ödüllerde adını duyduğumuz bir filmdir. 

Özellikle belirlenen filmlere verilen Akademi Ödülünü dünya çapında tam 12 kez kazanan Hugo filmi de mühendislik fakültesinde okuyanların seveceği filmler arasında bulunur. 

  1. The Social Network / Sosyal Ağ

Mark Zuckenberg’in hayatına tanık olduğumuz bu filmde mühendislik okumak isteyen kişilerin izlemesi gereken filmler arasında yer almaktadır. Bu filmde ise Mark Zuckenberg bir gün sevgilisinden ayrılır ve sarhoş kafayla birgün Harvard üniversitesinin sistemine sızar.

Burada bulduğu kızların resimlerini alarak Facemash adlı bir uygulama oluşturur. Bu uygulama ile kızların resimlerini sunarak hangisinin güzel olduğunu seçmelerini ister. 

Bu herkes tarafından büyük bir olay olarak değerlendirilir. Fakat bu durum Harvard üniversitesinin tepkisine neden olur. Ve bir süre sonra Facemash adlı uygulama Facebook adlı uygulamaya dönüşür.

Facebook uygulamasının kuruluş yıllarına tanık olacağımız film özelikle bilgisayar ve yazılım mühendisliği okuyan kişilerin izlemesi gereken bir filmdir. 

  1. Who Am I / Ben Kimim

25 yaşındaki bir gencin hayatını konu alan Ben Kimim adlı filmde özelikle asosyal bir bilgisayar dehası olan Benjamin adlı bir genç çevrimiçi aktiviteleriyle tanınan ve karizmatik hacker olan Max’in dikkatinden kaçmaz ve onu da CLAY adı verilen hacker grubuna dahil eder. 

Özellikle bu grupta gizli tuttukları bilgilerle birlikte Alman polisi ve İnterpol peşlerine düşmeye başlar. Bunun filmde ise Clay grubunda yer alan hackerlerin kaçısını ve aralarında olan ilişkileri seyredeceksiniz.

Birçok açıdan seveceğiniz film özellikle bilgisayar mühendislerinin izlemesi gereken filmler arasında mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer almaktadır. 

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: