Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

Bosna Hersek , Saraybosna : Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler

img

Saraybosna Başçarşı

Saraybosnada en kalabalık yerlerden birisidir. İsminden de anlaşıldığı gibi her türden dükkanı görebileceğiniz 15. yüyzyıldan günümüze kalmış çarşıdır. Saraybosna’ya gelenlerin mutlaka ziyaretinde bulunduğu yerlerin başında geliyor. Başçarşı’yı gezerken Osmanlı zamanında yapılan su sebilini de görebilirsiniz.

Kutsal Kalp Katedrali (Sacred Heart Cathedral)

Saraybosna’nın en çok bilinen yerlerindendir. Bu katedral aynı zamanda Bosna Hersek’in en büyük katedralidir. Katedralin inşaatı 1889 yılında bitmiştir ve bu katedral Doğu Avrupa’da yaygın olarak karşınıza çıkan Neo-Gotik tarzındadır.

İç mekanda hassas desenli kemerler ve ahşap oymalar ile azizlerin tipik Katolik resimleri ve diğer önemli Katolik figürleri bulunur. Özellikle ahşap boyalı altınla çevrili bazı tablolara sahiptir.

Katedral, şehrin eski şehir bölgesinde yer alıyor ve bu bölgedeki turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerdir. Ücretsiz bir şekilde etrafını gezebilirsiniz.

Saraybosna Belediye Binası (Sarajevo Town Hall)

Saraybosna’daki Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun en çarpıcı mimari örneklerinden birisidir. Vjećnica olarak da bilinir. 1898 yılından günümüze kalmıştır fakat savaş esnasında Sırpların hedef noktası olduğundan yakın zamanda restore edilmiştir.

Yenileme esnasında tüm ayrıntılar orijinal spesifikasyondan kopyalandı. İçeride karmaşık oymalar ve boyalı desenler, güzel vitrayların yanı sıra zarif geometrik detaylara sahip kemerler, pencereler ve merdivenler var. Bina etrafa bakmaya açık ve savaşla ilgili sergiler ve bir fotoğraf ve sanat galerisi içeriyor.

Latin Köprüsü 

Saraybosna’da meydana gelen en bilinen olaylardan biri Arşidük Franz Ferdinand’ın öldürülmesiydi. Bu olay Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesine neden oldu. Suikast, 16. yüzyılın ortalarında inşa edildiği düşünülen, şehirdeki en eski Osmanlı köprülerinden biri olan Latin Köprüsü’nün yanında gerçekleşti.

Köprünün kendisi küçük, üç kemerli ve ortasında sivri bir tepe var. Suikastın gerçekleştiği köprünün kuzey ucunda, olayı işaret eden bir plaket var ki bu oldukça sadedir.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Saraybosna’nın eski kentinde 1532 senesinde inşa edilen Gazi Hüsrev Bey Camii, Bosna Hersek’in en büyük tarihi camidir ve şehrin İslam merkezidir. Kentin ünlü olduğu Osmanlı mimarisinin örnek bir örneğidir ve turistlerin etrafa bakmasına açıktır. Dışarıda, törensel yıkama için bir çeşme bulunan güzel bir açık avlu vardır ve ana girişi karmaşık İslami tasarımlar ve desenler süslemektedir.

Orta Doğu mimari tasarımlarının değil, Osmanlı camilerinin tipik bir özelliği olan bazı kubbeleri vardır. İç savaş sırasında çoğu zarar görmüş olmasına rağmen, şehrin kültürüne verdiği önem göz önüne alındığında, caminin yeniden inşası 1996 yılında başlanmıştı.

Kovaçi Şehitliği

Saraybosna’nın yakın tarihinde yaşanan ve  1990’lu yılların sonlarında gerçekleşen trajik ve kanlı bir savaş olmuştu.  Saraybosna, yaklaşık olarak 4 sene devam eden Sırp ve Boşnak güçlerinin en önemli savaş merkezlerinden birisiydi.

Kovači Şehit Mezarlığı, özellikle kuşatma esnasında Sırplar tarafından kendilerini koruyan ve korurken yaşamını kaybeden Boşnaklar içindir.

Bu yüzden şehit mezarlığı adını almıştır. Mezarlığın içinde bağımsızlığın sembolü olan ilk cumhurbaşkanı Alija Izetbegović’in mezarı vardır. Mezarlığın yakınlarında sarı kale olarak bilinen şehri izleyebileceğiniz gün batımının tadını çıkaracağınız yer vardır.

Saraybosna Umut Tüneli

Bosna Savaşı esnasında sırasında Saraybosna, Yugoslavya askerlerince kuşatılmış ve Sırpların tutumuyla Bosna halkı aç kalmış ve imkanları kısıtlanmıştır.

İlaç ve gıda açısından eksiklikleri olan Bosna halkı ulaşım açısından da tehlikeli olduğu için hareket edemiyordu. Bu süreci atlatmak için inşa edilmiş bir tünel. Hikayenin tamamını araştırıp o şekilde ziyaret etmenizi öneririz. Daha da anlamlı ziyaret etmiş olacaksınız

Saraybosna kaç günde gezilir?

Saraybosna’yı gezmek için 2 gün ayırabilirsiniz. Birinci gün başçarşıyı yürüyerek gezebilir diğer gün ise kalan yerleri gezebilirsiniz.

Daha fazla fırsata erişmek için telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Katılmak için tıklayınız

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: