Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

Avrupa’da ücretsiz yapılacak 55 şey

img

Paris’teki Louvre’a ücret ödemeden nasıl gireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Barcelona’da Picasso müzesini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Lizbon’da ücretsiz yerel şarapları tadın. Milano’da nasıl bedava yemek yiyeceğinizi öğrenmek ister misiniz?

1- Paris: Louvre’u ücretsiz ziyaret edin: Yaşınız 26’dan küçük ise iyi bir haberimiz var. Louvre’a girmeniz ücretsiz!  Eğer bu fırsattan faydalanamıyorsanız,  öğretmensen iseniz eğer yine de girmek ücretsiz. Ziyaretinizde bunu ispatlamanız yeterlidir. Kimlik ile bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca 26 yaşında veya daha büyük olan veya öğretmen olmayan herkes için, Louvre’un ayın ilk Pazar günü herkes için ücretsiz olduğunu unutmayın.

2- Paris: Eyfel Kulesi ışıltısını izleyin: Paris’te her gece, tüm dünyanın en ünlü simgelerinden biri olan Eyfel Kulesi’nde ücretsiz ışık şovunu izleyebilirsiniz. Alacakaranlıkta başlayıp saat başı devam eden bu muhteşem gösteri, beş dakika sürüyor ve kulenin her yerinde yaklaşık 20.000 ayrı ampul yanıp sönüyor ve şehri aydınlatıyor. Hepsinden iyisi, bu etkileyici manzarayı seyretmenin bir maliyeti olmayacak.

3- Nice: Nice’in modern sanat müzesini ücretsiz ziyaret edin: MAMAC (Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain) olarak bilinen, Nice’in modern sanat müzesine giriş eskiden 4 € idi. Ancak 2008’den beri giriş artık tamamen ücretsiz. Şehir merkezine on dakika uzaklıkta bulunan otel, Yves Klein ve Andy Warhol’un koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Ve çatı görünümüne bakmadan ayrılmayın.

4- Roma: Vatikan Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edin: Ayın son Pazar günü Roma’da olacak kadar şanslıysanız, bir ziyafet içindesiniz çünkü bu gün Vatikan’daki en önemli cazibe merkezleri ücretsiz. Milyonlarca kişi her yıl Vatikan Müzesi’ni ziyaret ediyor ve şaşırtıcı ve kapsamlı resim, heykel, dini eser ve daha fazlasını koleksiyonuna hayran kalıyor. Ve bu yeterli değilse, bu önemli müze ayrıca Michelangelo’nun ikonik Sistine Şapeli’ne de ev sahipliği yapıyor.

5- Roma: Roma Forumu’nda dolaşın: Roma’daki diğer ilgi çekici yerlerin bazıları kadar iyi korunmadığı için Roma Forumu’ndan geriye pek bir şey kalmamış olabilir, ancak şehrin en popüler turistik yerlerinden biri olmaya devam ediyor ve iyi bir sebeple. Bu nispeten küçük alan, güçlü Roma İmparatorluğu’nun merkeziydi ve bir zamanlar burada duran büyük binalar arasında imparatorluk planlandı, bütçelendirildi, gerçekleştirildi ve yönetildi. Forumda ücretsiz olarak dolaşabilir ve hayal gücünüzü kullanırsanız, bu alanın yıllar önce nasıl olabileceğine dair bir fikir edinebilirsiniz.

6- Milano: Biraz bedava yemek yemek istemez misiniz? Milan’ın her yerinde istediğiniz sayıda bardan bir içki satın aldığınızda, barın tezgah alanının her tarafında dışarıda bırakılmış bir tabakta atıştırmalık yemek tabağı hazırlamanıza yardım etme hakkına sahip olacaksınız. Nacho, sosis ve çok daha fazlası sunulmaktadır. Aperitivo zamanı olarak bilinen, yiyebildiğin kadar yiyebileceğin bonanza her akşam 18: 00’de başlar. Bu ücretsiz yemeği sunan en önemli iki nokta, Via Torti’deki Le Biciclette ve Via Brera’daki Bar Brera’dır.

7- Venedik: San Marco Meydanı’nda yaylı çalgılar dörtlülerini dinleyin: St Mark’s Meydanı, Venices kafe kültürünün atan kalbidir. Burada yemek yemek pahalı olabilir, sadece bir kahve içiyor olsanız bile, neden meydanda yemek için paketli öğle yemeği getirmiyorsunuz? Paradan tasarruf edeceksiniz ve hatta çevredeki kafenin orkestralarından birinin ücretsiz performansını bile izleyebileceksiniz. Café Florian gibi yerlerde bir yaylı çalgılar dörtlüsü var, akşam yemekleri, ama ambiyansın tadını çıkarmanızı engelleyen hiçbir şey yok!

8- Floransa: Piazzale Michelangelo’dan gün batımını görün: Floransa şehir merkezine yirmi dakika olan ve yürüyüş mesafesinde bulunan Piazzale Michelangelo, oraya gidecek olan herkese tüm İtalya’nın en nefes kesici manzaralarından birini sunmaktadır.  Aynı zamanda şehrin ” fake Davids ”  burada bulacaksınız.

 

9- Sevilla: Plaza de España çevresinde dolaşın: Ziyaret etmesi ücretsiz olan bu geniş açık meydanda görülecek çok şey var. Bir dizi güzel bina ile çevrili olan Plaza de España, bir dizi ilginç girintiye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar, çeşitli İspanyol kasaba ve şehirlerini tasvir eden renkli çini tasarımlarıyla kaplıdır. Hepsi bu değil. Burada ayrıca Sevilla’nın askeri müzesini ziyaret edebilir veya meydanın merkezindeki büyük çeşmede parmaklarınızı sallayabilirsiniz.

10- Madrid: İspanya başkentinin en ünlü müzelerini ücretsiz ziyaret edin: Madrid’i ziyaret etmeyi planlıyorsanız, ancak henüz bir rezervasyon yapmadıysanız, İspanya başkentinin en tanınmış iki müzesinin hafta sonu farklı zamanlarda giriş yapabileceğini unutmayın. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, cumartesi günleri 14: 30’dan sonra ve Pazar günleri tüm gün giriş yapmakta, Pazar günü de Prado tüm gün ücretsizdir.

11- Barselona: Catedral de la Seu’yu ziyaret edin: Barri Gotic’in kalbindeki Plaça de la Seu’da bulunan bu katedral, 13. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş, ancak kule ve cephe 19. yüzyılın sonlarına kadar eklenmemişti. Katedralin içi nefes kesici olsa da, beyaz kazlardan oluşan bir gölet bulacağınız aynı yerde bulunan Capella de Lepanto’yu ziyaret etmeyi unutmayın. Katedrale giriş ücretsizdir.

12- Barcelona: Picasso Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edin: El Born’un şık semtinde geniş bir ortaçağ sarayında yer alan bu müze, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.  Her pazar saat 15: 00’ten sonra giriş tamamen ücretsizdir. Evet, Picasso’nun 0 TL’ye yakından yaklaşan “Las Meninas” serisine hayran kalacaksınız.

13- Granada: Mirador di San Nicolas’ta manzaranın tadını çıkarın: Granada’da kaçırılmaması gereken bir şey varsa, o da Mirador de San Nicolas ve gözetleme noktasından sağlanan muhteşem Elhamra manzaralarıdır. Gündüzleri size müzisyenler ve göstericiler eşlik edecek ve yakındaki kafelerden yiyecek ve içecek alabilirsiniz, ancak özellikle akşamları tavsiye edilir. Buradaki gün batımları sizi uçuracak ve hepsini elinizde bir bira ile almak tam anlamıyla mükemmellik!

14 – Valensiya: Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret edin: Müze ücretsiz giriş imkanı sunduğundan, Valensiya’nın popüler Modern Sanat Müzesi’ni Pazar gününe kadar ziyaret edin. Burada, hem ulusal hem de uluslararası sanatçıların sanat eserleri de dahil olmak üzere, geçici ve kalıcı sergilerden oluşan bir seçkiye katılabileceksiniz. Burada sergilenen çalışma, resim, heykel, video enstalasyonları ve çok daha fazlasını kapsar, her sanatsever için bir zevktir.

15 – Malaga: Plajda biraz güneşlenmenin tadını çıkarın! Malaga’nın  en popüler yönlerinden birisi uzun kumsallarıdır.  La Malagueta’daki plaj, şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunmaktadır ve burada güneşlenebilir, yüzebilir veya etrafı çevrili oyun alanlarından yararlanabilirsiniz. Yaz aylarında burası oldukça kalabalık olabiliyor ve turistler bronzlaşmak için sahile doğru akın eder.

 

16- Berlin: East Side Gallery’ye göz atın: Berlin’in en ilgi çekici ve hareketli cazibe merkezlerinden biri olan East Side Gallery de dolaşmak için ücretsizdir. Bu alışılmadık galeri, rezil Berlin Duvarı’nın en iyi korunmuş bölümlerinden biri üzerine inşa edilmiştir. Şehir merkezine yakın olan Duvar’ın bu uzunluğu yaklaşık 1,3 km’dir ve yaklaşık 106 uluslararası sanatçının eserleriyle kaplıdır.

17- Berlin: Bite Club’a Katılın: Yaz aylarında Cuma geceleri Bite Club, Berlin’in en iyi yemek arabalarını, esnaf satıcılarını ve nehir kenarındaki DJ’leri Kreuzberg’de bir araya getiriyor. Giriş ücreti yoktur

18- Münih: Glockenspiel gösterisini yakalayın: Münih’in en ilginç yerlerinden biri olan Glockenspiel, 15 dakika geçirmenin eğlenceli bir yoludur. Gösteriyi, şehrin en önemli meydanlarından biri olan Marienplatz’da bulunan Yeni Belediye Binası’nda günde iki kez saat 11: 00’de ve öğlen saatlerinde izleyin. Tüm bu yaygara ne hakkında? Gösteri sırasında gerçek boyutta 32 figüran yerel bir gelenek olan “Cooper’s Dance”nı canlandırıyor. Her gün ücretsiz şovlara göz atmak için çok sayıda insan buraya akın ediyor.

19- Münih: Serbest günlerde müzeleri ücretsiz ziyaret edin: Münih’te bulunan müzelerin çoğunluğu girişte ücret almaktadır ancak Münih şehrine ait olanlar her Pazar ücretsizdir. Bu, Yunan ve Roma Antikaları koleksiyonlarına sahip Glyptothek’i ve şehrin tarihi ve halkının günlük yaşamları hakkında bir fikir veren Münchner Stadtmuseum’u (Belediye Müzesi) içermektedir.

20- Frankfurt: Sanat galerisine ücretsiz gidin! Sanatın herkes için özgür olması mottosu  ve bu her zaman böyle olmasa da bazı yerlerin bu inancı paylaştığını bilmek güzel. Frankfurt’ta Fahrgasse ve Braubachstrasse’de bulunan, girip birkaç saat dolaşıp dolaşmak için ücretsiz olan üç sanat galerisi var. Bunlar Galerie Maurer (Fahrgasse 5), Galerie Schuster (Fahrgasse 8) ve Galerie Raphael (Braubachstrasse 12).

21- Berlin: Reichstag’ın tepesine çıkın: Bir cam kubbe ile taçlandırılan ve Doğu Berlin’in geri kalan binaları arasında kolayca ayırt edilmesini sağlayan Reichstag, 1999’dan beri Federal Meclis’e (Alman Parlamentosu) ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçiler, şehrin muhteşem manzarasına sahip olan binanın çatı terasını da ziyaret edebilirler. binanın renkli tarihini belgeleyen yukarıda bahsedilen kubbe olarak.

22- Berlin: En iyi müzelere ücretsiz girin: Berlin Ulusal Müzelerinden herhangi birini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, ziyaretinizi Perşembe akşamları (18: 00’dan sonra) ücretsiz olarak bırakılıyor.  Toplamda 16 tane var. Buna Museumsinsel’deki tüm müzeler, Tiergarten’deki Dekoratif Sanatlar Müzesi ve Taku Caddesi’ndeki Hint Sanatı Müzesi dahildir.

23- Köln: Şehrin “Rheinpark” ını keşfedin:  Köln’ün en büyük park alanı olan Rheinpark, adından da anlaşılacağı gibi, Ren Nehri’nin kıyısında bulunur. Pek çok cazibe merkezi ile dolu olan tesiste oyun alanları ve nehir kenarındaki kumlu plajlar bulunur. Güneşlenmekle geçen soğuk bir gün için mükemmel, aynı zamanda daha aktif uğraşlar arıyorsanız paten kaymak için de harika bir mekandır.

24 – Varşova: Muhafızların değişimini yakalama fırsatı elde edin: Meçhul Askerin Mezarı, günde 24 saat, yılda 365 gün, yalnızca en seçkin ordu gönüllüleri tarafından korunmaktadır. Söylemeye gerek yok, bakmak pek eğlenceli değil! Ancak nöbetçi, kaçırılmaması gereken ayrıntılı bir ritüelde her gün saat 13: 00’te değiştirilir. Mezarın kendisi, I.Dünya Savaşı’nda şehit düşen bilinmeyen Polonyalı askerlere adanmıştır.

25- Krakow: Caz gruplarını ücretsiz dinleyin: Krakow’daki canlı müzik sahnesinin en iyi yanlarından biri, şehrin bar ve kulüplerinde düzenlenen çok sayıda gösteriye ücretsiz olarak katılabilmenizdir. Bunun harika bir örneği yerel caz sahnesidir. Çoğu gece, şehrin herhangi bir yerinde ücretsiz bir şov yapan en iyi yerel caz performanslarından birini bulabilirsiniz. Bu harika müziğin bazılarını dinlemek istiyorsanız, birinci sınıf mekanlarda zengin olan Rynek Glowny bölgesine gidin.

26- Budapeşte: Fisherman’s Bastion üzerinden yürüyün: Macar başkentinin Buda yarısında bulunan Fisherman’s Bastion, Castle Hill’de kısa bir teras keyfi. Bir taraftan diğerine yürümek beş dakikadan fazla sürmez, ondan bulunan şehrin unutulmaz manzaraları sayesinde kendinizi orada çok daha fazla zaman geçirirken bulacaksınız.

27- Budapeşte: Castle Hill’e tırman: Tepeye fünikülerle çıkabilirsiniz ancak şehrin Kraliyet Merdivenleri’nden orta çağdan kalma Kale Tepesi’ne doğru yürümeyi tercih etmelisiniz. Taş duvarların içinde Eski Şehir ve bir zamanlar Macar krallarını barındıran saray olan Buda Kalesi var. Kameranızı hazırlayın: Şehrin ve Tuna Nehri’nin panoramik görüntüsünü Instagram’dan paylaşmak isteyeceksiniz.

28- Budapeşte: Sekiz Köprüyü Keşfedin: Budapeşte şehri, Tuna Nehri boyunca uzanan ve sekiz asma köprü ile birbirine bağlanan iki taraftan (aslında Buda ve Pest olarak adlandırılır) oluşur. Tüm köprünün binlerce minik ışıkla parladığı gece boyunca yürüyün.

29- Brugge: Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edin: Onze-Lieve-Vrouwekerk olarak da bilinen Meryem Ana Kilisesi’nin tamamlanması neredeyse iki yüzyıl sürdü ve en çok barındırdığı birçok sanat hazinesi ile tanınır. Bunlardan en ünlüsü, Michelangelo’nun yaşamı boyunca İtalya’yı terk eden tek eseri olan ‘Madonna and Child’.

30- Dubrovnik: “Hole in the Wall” de kayalardan atlayın: “Cafe Buja” olarak da bilinen “Hole in the Wall”, Dubrovnik’in en kötü saklanan sırlarından biridir. Şehrin ana caddesi olan Placa’ya sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan ve şehrin en popüler barlarından biri olan Placa, aynı zamanda atlamak için mükemmel olan kayalıklarıyla da ünlüdür. Yani ister bebek atlayışları, ister biraz daha yüksek olanlar, isterse zayıf yürekli olanlar için olsun, bunları burada yapabilirsiniz.

31- Prag: Prag Kalesi’nde  yürüyün: Çekya’nın başkentine ve Vlatva Nehri’ne bakan Prag Kalesi, şehrin bir numaralı turistik cazibe merkezidir. St Vitus Katedrali ve Golden Lane gibi kalenin belirli kısımlarına ödeme yapmanız gerekse de, sadece arazisinde yürümek için herhangi bir para vermeniz istenmeyecektir. Gardiyanın ayrıntılı değişimini yakalamak için öğlen 12 civarında ziyaret etmeye çalışın.

32- ​​Prag: 12 Havarinin Alayını İzleyin: Sabahtan akşama kadar her saat yüzlerce, “Procession of the Apostles ” için Eski Şehir Meydanı’ndaki Eski Belediye Binası’ndaki Astronomik Saat’te toplanıyor. Sadece birkaç dakika süren bu alay, 12 havarinin saatin üzerinden geçerken bir çan biraz morbid bir şekilde çalarken başını salladığını görüyor. Buna tanık olduktan sonra bütün yaygara neyle ilgili olduğunu merak edebilirsiniz.

33- Brüksel: Çizgi roman yürüyüşüne çıkın: Eğitimli bir göz olmadan, Brüksel’de daha az bilinen bazı turistik yerleri kaçırabilirsiniz, ancak şehrin rehberli yürüyüşüne katılarak gözden kaçmak önlenebilir. Grand Place’deki Hôtel de Ville’de şehrin turizm ofisine gidin ve Comic Art Walk ya da Art Nouveau Walk’u talep edin. Comic Art Walk özellikle ilginç ve hikaye kitabı çizgi romanlarına dönüştürülmüş 30 duvarı kaplıyor!

34- Amsterdam: Ücretsiz bir konsere gidin: Eylül’den Mayıs’a kadar Salı öğleden sonraları Opera Binası Muziektheater’ın bir parçası olan Boekmanzaal’da ücretsiz bir gösteri izleyebilirsiniz. Katılan sanatçılar arasında Hollanda Filarmoni Orkestrası ve diğerleri bulunmaktadır. Concertgebouw’da eylül ve haziran ayları arasında her çarşamba öğleden sonra ücretsiz konserler de dinlenebilir. Hem Salı hem de Çarşamba gösterileri 12: 30’da başlıyor. Bir kuruş ödemek zorunda kalmadan birinci sınıf klasik melodileri yakalamanın harika bir yolu.

35- Stockholm: Gamla Stan’daki kiliseleri görün: Stockholm’un Eski Kent bölgesi Gamla Stan, etrafına dağılmış sayısız kiliseyle zevk alacak yerlerle doludur. Bu önemli ibadethanelere girmekte özgürsünüz ve içerideyken vitraylara, paha biçilmez sanat eserlerine, eserlere ve daha fazlasına hayran kalacaksınız. Bölgedeki en tanınmış kiliselerden ikisi, 119 farklı resimle dolu bir Alman kilisesi olan Tyska Kyrkan ve Stockholm’ün katedrali Storkrykan’dır. Katedral, şehrin en eski kilisesidir ve çok sevilen ‘‘St. George and the Dragon’.

36- Viyana: “Stephansdom” u ziyaret edin: Çoğu kişi için Stephansdom, Viyana’nın en kısa sürede tanınan binasıdır. 1144 yılına dayanan bir kilisenin yerine inşa edilen kilisenin en çarpıcı özellikleri, gotik kulesi ve kiremitli çatısıdır – Toplamda 250.000’den fazla sahiptir.

37- Salzburg: Ücretsiz sokak satrancı oynayın: Farklılıkları tatmak istiyorsaniz, Salzburg’un merkezinde bulunan Kapitelplatz’a gidebilirsiniz ve bir sokak satrancı oyununu deneyebilirsiniz. Katılmanın hiçbir masrafı yoktur ve insanlar sıralarını beklemek için her gün toplanırlar. Karenin üzerine büyük bir satranç tahtası boyanır ve katılımcılar büyük boyutlu taşları siyaha ve karelere yerleştirerek onun etrafında hareket ederler. Dev tahtayı çevreleyen çeşitli variller ve bunların üzerinde daha geleneksel satranç takımları bulacaksınız. Bunları oynamak da ücretsizdir.

38- Lizbon: Pazar günleri Lizbon’un müzelerine göz atın: Lizbon’u ziyaret ederken biraz tasarruf etmek istiyorsanız, şehrin en iyi müzelerini görmek için Pazar gününe kadar bekleyin. Bu müzelerin çoğu, dünyaca ünlü Portekiz çinilerini sergileyen Museu Nacional do Azulejo da dahil olmak üzere Pazar günleri ücretsiz giriş sunuyor. Pazar günleri Lizbon’un önde gelen iki sanat galerisini ziyaret etmek de ücretsizdir. Bunlar Centro de Arte Moderna ve Museu Calouste Gulbenkian’dır.

39- Lizbon: Yerel Şarapları Tadın: Kulağa gerçek olamayacak kadar hoş gelen ve  Portekiz şaraplarını tanıtan bir kuruluş olan Viniportugal, salıdan cumartesiye 11: 00-19: 00 saatleri arasında ücretsiz bardaklar sunuyor. Tatlı limanları ve doyurucu Douro Valley kırmızılarını denemek için uğramanızı tavsiye ederiz

 

40- Riga: Art Nouvea mimarisinin büyüsüne kapılın: Riga, bu tarzda inşa edilmiş Merkez Bölgenin üçte birinden fazlasıyla, dünyadaki en büyük Art Nouveau mimarisinden birine sahiptir. Elbette bazı sokaklar diğerlerinden daha etkileyici, özellikle Elizabetes, Alberta ve Strelnieku, gereğinden fazla mimari göze hitap ediyor ve süslü fotoğraflar için fırsatlar sunuyor. Şehirde toplamda 800’den fazla Art Nouveau binası mevcut fakat hepsini bulmak en hevesli hayranlar için bile çok fazla olabilir!

41- Interlaken: Brienz Gölü’ne göz atın: Nefesinizi kesecek muhteşem manzaralar için, etkileyici bir 9 mil boyunca uzanan Brienz Gölü’nü ziyaret etmeyi unutmayın. İsviçre’nin en temiz gölü üzerinde yükselen karla kaplı dağlar, bölgenin doğal cazibesine katkıda bulunur. Interlaken’den kısa bir otobüs yolculuğu sayesinde buraya ulaşmak da çok kolay. Hepsinin en iyisi? Bir Interlaken Ziyaretçi Kartına sahipseniz bu yolculuk ücretsizdir.

42- Atina: Filopappou Tepesi’ne Tırmanın: Tırmanış Filopappou Tepesi Akropolis’in kapılarından sadece 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan Filopappou Tepesi, Parthenon’u görmek için Atina’daki en iyi yerdir, yani şehrin en iyi manzarasına sahiptir. Siteye giriş ücretsizdir ve tırmanış o kadar yorucu değildir. Yukarıdan da şehrin geri kalanının güzel bir manzarası var.

43- Kopenhag: Hans Christian Andersen’in mezarını görün: Hans Christian Andersen ve fizikçi Niels Bohr gibi önemli Danimarka vatandaşlarının son dinlenme yerlerini görmek için Nørrebro’daki Assistens Mezarlığı’nı ziyaret edin. Ağaçlar ve bitkilerle dolu, aynı zamanda güneşli bir günde de dolaşmak için huzurlu bir park.

44 – Londra: Westminster Abbey’de koro şarkılarının keyfini çıkarın: Londra’nın en ünlü turistik yerlerinden birini ziyaret etmek gün içinde 16 sterline mal olabilir, ancak ziyaretinizden her akşam 17: 30’da “Evensong” gerçekleşene kadar ayrılırsanız, hiçbir şey ödemenize gerek kalmaz. Sadece bu da değil, Abbey korosunun sesleriyle de terapi olabileceksiniz.

45 – Londra: Thames boyunca dolaşın: Londra’daki en gözde cazibe merkezlerinden bazılarını ücretsiz görmek için Thames kıyılarında bir yürüyüşe çıkın. Size bir kuruşa mal olmaz ve aynı zamanda iyi bir egzersizdir! Yürüyüşe neden Tower Bridge’den başlamıyorsun? Buradan dünyaca ünlü Londra Kulesi’ne gidebileceksiniz. Tate Modern, Westminster Bridge, açık hava kitap pazarı ve çok daha fazlasının da bu güzergah boyunca tadını çıkarabilirsiniz.

46 – Londra: Londra’nın ücretsiz galerilerini ve müzelerini ziyaret edin: Londra’daki müze ve galerilerin çoğu ücretsizdir. Ama eski müzelerden bahsetmiyoruz. Şehrin en iyi müzelerinden bahsediyoruz! Bu, Great Russell St.’deki British Museum’u (Londra’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezidir), Trafalgar Meydanı’ndaki Ulusal Galeri’yi, St Martin’s Place’in köşesindeki Ulusal Portre Galerisi’ni, Thames Nehri üzerindeki Tate Modern ve Tate Britain’ı içerir ve Doğal Tarih Müzesi, Bilim Müzesi ve Victoria ve Albert Müzesi, hepsi South Kensington’da.

47 – Londra: Speaker’s Corner’de insanları dinleyin: Hyde Park’ın doğusundaki bir (genellikle) sessiz bölümünde, Marble Arch metro istasyonunun karşısında konuşma özgürlüğü en uç noktaya taşınıyor. Burada hayatın her kesiminden insanlar konuşmak, dinlemek ve uğraşmak için bir araya geliyorlar. Bu, söyleyecek bir şeyi olan veya daha sıklıkla söyleyecek hiçbir şeyi olmayan herkesin sabunluklarına kalktığı ve bilgelik sözleriyle gevşediği Speaker’s Corner. Pazar sabahı, ziyaret etmek için en iyi zamandır, ancak artık haftanın çoğu zamanlarında konuşmacılar bulacaksınız.

48 – Edinburgh: Arthur’un Koltuğunu Fethet: Birkaç saat geçirmenin en rahatlatıcı yolu olmasa da, manzaralar arıyorsanız, aceleyle Arthur’s Seat’e tırmanırken unutmayacaksınız. Royal Mile’ın dibine yürüyerek ulaşılabilen Holyrood Park’taki ana tepe, sönmüş bir volkanın kalıntılarıdır. Kondisyon seviyenize bağlı olarak, tırmanış bir saatten kısa sürmelidir. Şehrin manzarasını arıyorsanız, ancak bu kadar zorlu bir tırmanış yapmadan, bunun yerine Carlton Hill’e gidin.

49 – Dublin: Howth Head’e bir gezi yapın: Howth, Dublin’in en çok ziyaret edilen banliyölerinden biridir ve bu pitoresk balıkçı köyünde dolaşıp dolaşmanın hiçbir maliyeti yoktur. İskele boyunca yürüyüş yapmanın yanı sıra, limandaki tekneleri kontrol edebilir ve Howth Head’in kendisini gezebilirsiniz. Manzaralı zirveye vardığınızda, piknik yapmak için mola verebilir ve yakındaki bir ada olan ve kuş cenneti olarak işlev gören İrlanda’nın Gözü’nün muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

50- Dublin: Şehrin ücretsiz müze ve galerilerini ziyaret edin: Dublin’de tümü ücretsiz girişe sahip beş ulusal müze ve galeri vardır. Bunlar arasında Merrion Meydanı’ndaki Ulusal Galeri, yan taraftaki Doğa Tarihi Müzesi, Kraliyet Hastanesi’ndeki Ulusal Modern Sanat Müzesi, Kilmainham ve Collins Kışlası’ndaki Dekoratif Sanatlar ve Tarih Müzesi bulunmaktadır.

51 – Edinburgh: Royal Mile’daki ücretsiz müzeleri ziyaret edin: Edinburgh’daki ünlü Royal Mile, ziyaret edebileceğiniz çok sayıda ilginç ve bilgilendirici müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Yolda dolaşırken Halkın Hikayesi, Çocukluk Müzesi ve Yazarlar Müzesi’ne birkaç isim vermeyi unutmayın. Tüm bu birinci sınıf müzeler ücretsiz giriş sunduğundan, para konusunda endişelenmeyin.

52 – Galway: Geleneksel İrlanda müziği dinleyin: İrlanda’nın çok sevilen geleneksel müziklerinden bazılarını İrlanda’nın batısında denemek için daha iyi nerede olabilir? Bu bölge, ülkenin en yetkin geleneksel müzisyenlerinin büyük bir yoğunluğuyla övünür ve özellikle Galway kentindeki herhangi bir sayıda pub’a yapılan ziyaretler sırasında fark edilir. Burada bodhranları, uilleann pipolarını ve çeşitli diğer geleneksel İrlanda enstrümanlarını iş başında duyabileceksiniz. Bedava!

53- Belfast: Belfast Kalesi’ni ziyaret edin: Belfast Kalesi, şehrin en iyi bilinen veya merkezi konumdaki turistik yerlerinden biri olmayabilir, ancak bu onu sadece gizli bir mücevher yapar! Belfast’ın en güzel manzarasını sunan bu zarif kumtaşı bina, muhteşem araziler ve dağ patikaları ile çevrilidir ve dışarıda bir gün geçirmek için mükemmeldir. Ziyaretçi merkezi kalenin tarihini, sakinlerini ve çevresini detaylandırır ve giriş ücretsizdir!

54- Cork: Cork Halk Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edin: Şehrin batı tarafında, bir parkın ortasında muhteşem bir Gürcü binasını işgal eden Cork Halk Müzesi yatıyor. Evin kendisinin yeterince ilginç bir tarihi var ama kalabalığın içinde bulunan sergiler. Sergiler arasında şehrin kazılarından elde edilen 4.000 yıllık eserler, ortaçağ modelleri ve tabii ki Michael Collins gibi Cork doğumlu İrlandalılarla ilgili belgeler ve fotoğraflar yer alıyor.

 

55- Glasgow: Modern Sanat Galerisi’ni ücretsiz ziyaret edin: Buradaki balkon galerileri ve daha büyük odalar ilginç ve düşündürücü sergilerle doludur. Ünlü uluslararası sanatçıların yanı sıra, Royal Exchange Meydanı’ndaki bu müze, İskoç yerlilerinin sanat eserlerini de sergiliyor.

 

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

1 Comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: