Avrupa Dayanışma Programı – (ESC ) Programı Hakkında HER ŞEY !

Erasmusgram BLOG Sık Sorulan Sorular

Avrupa Dayanışma Programı ( ESC) , 18-30 yaş arasındaki gençlerin birçok açıdan gelişimini arttırmak amacıyla  yurt dışında veya kendi ülkesinde  topluma faydalı projelerde gönüllü olmayı teşvik eden bir Avrupa Birliği girişimidir.  Gençleri;  daha kapsayıcı bir toplum oluşmasına katkı sağlaması, dez avantajlı insanları desteklemesi ve toplumsal zorluklara karşı koyması için bir araya getirmektedir. Programın amacı ;  yardım etme, öğrenme ve kendini geliştirmek isteyen gençlere ilham veren ve güçlendiren bir deneyim sunmaktır.

” European Solidarity Corps  ” kısaltması ESC, ve Türkçe adıyla Avrupa Dayanışma Programı ( ADP ) ; Avrupa Birliği  tarafından 2019-2027 yılları arasında uygulamaya koyulan  Gençlik Strateji hedeflerini desteklemektedir.

ESC programı gönüllülük, iş, staj programlarını kapsamaktadır. Türkiye,  Avrupa Birliği üyesi olmadığı için  sadece  gönüllülük ve dayanışma alt programlarından yararlanabiliyor. İş, staj programından ise  sadece Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları faydalanabiliyor.

AVRUPA DAYANIŞMA PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR ?

Avrupa Dayanışma Programında gönüllü olmak için  tek şart  18 yaşını doldurmuş ve 31 yaşından gün almamış  olmaktadır. Başka hiçbir şart yoktur.

AVRUPA DAYANIŞMA PROGRAMINDA NE KADAR SÜRE İLE GÖNÜLLÜLÜK YAPABİLİRİZ ?

Avrupa Dayanışma Programına (ESC) bir kısa dönem ve bir uzun dönem katılma hakkınız vardır. Kısa dönem    (59 günden az olmak kaydıyla) ve Uzun dönem  (2-12 ay arasında)  bir projeye katılabilirsiniz.

İki projenin toplamı 14 ay olabilir. İki projeniz toplamda 12 ayı geçebilir ama 14 ayı geçemez. Dikkat etmeniz gereken önemli husus şu ki ; eğer ilk olarak uzun dönem bir  gönüllülük projesine katıldıysanız kısa dönem hakkınızı kullanamazsınız. Bu sebeple öncelikli olarak  kısa dönem gönüllülük projesine katılmanızı ve daha sonra  uzun dönem bir projeye katılmalısınız. 6 aylık size uygun bir proje bulduysanız ve sizin için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorsanız tabiki fırsatı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Sizin için en doğru ve en uygun programı bulmak önceliğiniz olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BRİGHT NETWORK STAJI | İNGİLTERE'DE ÜCRETSİZ ONLİNE STAJ

AVRUPA DAYANIŞMA PROGRAMI ( ESC ) KAPSAMINDA HANGİ MASRAFLARINIZ KARŞILANIR ?

  • Seyahat Masrafları : Projenin gerçekleşeceği konuma kadar yapacağınız gidiş – dönüş seyahat masraflarınız karşılanır. Bu masraflar belirlenen bir limit kapsamında karşılanır. Genellikle biletinizi ev sahibi kurum da alabilir. Sizin almanızı isteyebilir ödemeyi ise siz o ülkeye vardığınızda size ödemeyi yapabilir. Biletlerinizin orjinallerini kaybetmemeniz gerekiyor. Tüm ödemeler orjinal belgeler üzerinden yapılır.
  • Yerel Ulaşım Masrafları: Konakladığınız yer ile ofis arasında veya proje dahilinde yerel ulaşım harcamınız proje kapsamında karşılanır. Genellikle ofise yakın bir mevkide konaklayacağınız yer ayarlandığı için günlük yerel ulaşım masrafınız olmayabilir
  • Cep Harçlığı:  Her ay düzenli olarak size ödenen paradır. Gittiğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Romanya’da bu programa katılan birisi 90 Euro cep harçlığı alırken, İtalya’da gönüllülük yapan bir gönüllü 150 Euro cep harçlığı alabilir. Cep harçlığını maaş olarak düşünmeyin.Hali hazırda proje dahilinde  tüm masraflarınız karşılanıyor, cep harçlığı kişisel harcamalarınızı yapmanız için size verilen paradır.
  • Konaklama ve Yemek Masrafları:  Konaklamanızı ev sahibi kurum ayarlar, diğer gönüllüler ile aynı evi paylaşmanız istenebilir. Yemek masraflarınız için ise belirli bir ücret alırsınız. Bu ücret ile mutfak alışverişinizi yapabilirsiniz. Genellikle cep harçlığı ile yemek parası beraber verilir.
  • Yerel Dil Eğitimi Desteği:  Projeye kabul aldığınız ülkenin yerel dil eğitimini alırsınız. Bu eğitim en az 3 ay sürer. Bu eğitim desteğinin amacı yerel dili iletişim kuracak seviyede öğrenerek yerelde ki insanlar ile iletişim kurmanız içindir. Genellikle faaliyetler yerelde bulunan insanları da kapsayacağı için bu eğitim sizin önemli.
  • Vize Masrafları : Yapacağınız vize masraflarınız da proje kapsamında karşılanmaktadır. Vize için İstanbul’a gitmeniz gerekiyorsa vize sürecinde yapacağınız seyahat masrafları da proje kapsamında karşılanmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) Ücretsiz Online Kurs: COVID-19 Operasyonel Planlama Yönergeleri

 

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

10 thoughts on “Avrupa Dayanışma Programı – (ESC ) Programı Hakkında HER ŞEY !

    1. GÖnüllü programlarında masraflarınızı ev sahibi kurum karşıladığı ve masraflarınızı karşıladığına dair belge verdiği için, red yeme olasılığınız düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir