Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

Almanya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversitelerin Listesi

img

Almanya’da tıp eğitim son dönemlerde pek çok öğrencinin ilgisini çekmeye başladı. Almanya’da İngilizce tıp eğitimi veren üniversiteler nelerdir?

Almanya’da İngilizce tıp eğitimi veren üniversitelerde doktorluk hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Almanya’da tıp fakültelerindeki eğitime çok fazla değer verilmektedir. 

Başvuru Şartları Hakkında

Almanya’da tıp eğitimi almak oldukça zorlu bir sürece sahiptir. Alacağınız eğitim sonrasında sizleri iyi bir kariyer bekliyor olacaktır. Almanya’da tıp okumak için ilk şart Türkiye’de tıp fakültesini kazanmış olmaktır.

Tıp ile alakalı olan her bölüm geçerlidir. Bu bölümlere yerleşen öğrenciler Almanya’ya başvuru gerçekleştirebilir. Ayrıca Almanca diline çok iyi derecede hakim olmanız gerekir.

Almanca yeterliliğinizi resmi olarak kanıtlayan sınav sonucu önemlidir. Almanca dilini akademik anlamda da kullanabilme yeteneğinizin olması gerekir. Bununla beraber lise diplomanızın da yüksek bir ortalamaya sahip olması beklenir.

Üniversiteye kabul sürecinde not ortalaması üniversiteler tarafından dikkatle takip edilmektedir. Üniversiteler referans mektuplarına da önem verir. Bazı eğitim kurumları bu belgelerin yanında sizleri ekstra sınava sokabilir.

Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

Aachen Teknik Üniversitesi,
Berlin Teknik Üniverstesi,
Berlin Humboldt Üniverstesi,
Berlin Frei Üniverstesi,
Duisbug-Essen Üniverstesi,
Dresden Teknik Üniverstesi,
Freiburg Üniversitesi,
Kassel Üniverstesi,
Kaiserslautern Üniverstesi,
Marburg Philips Üniverstesi,
Münih Teknik Üniversitesi,

Ruhr Bochum Üniverstesi,

Stuttgart Üniversitesi,

Würzburg Üniverstesi

Almanya’da bulunan tıp fakülteleri, Erasmus ve değişim antlaşmaları ile uluslararası öğrencileri kabul ediyor. Almanya’nın gelişmiş ilaç sanayisi tıp fakültelerinin bir adım öne çıkmasını sağlıyor.

Almanya’da tıp fakültelerinden mezun olduğunuz zaman iyi bir kariyer sizleri bekliyor.

Almanya’da Tıp Eğitimi

Almanya’da tıp eğitimi altı yıl sürer. Eğitim sonrasında 48 haftalık bir uygulamalı eğitim gerçekleştirilir. Uygulamalı eğitim toplam eğitime dahildir. Son eğitim yılında verilir.

Almanya’da uzmanlığa geçiş için herhangi bir sınav uygulanmıyor. Ayrıca eğitim sonrasında üç ay hasta bakıcılık ve dört ay hastanede staj yapmanız gerekir.

Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Bu nedenle eğitiminiz boyunca hastanelerde görev alacaksınız. Almanya’da tıp fakültesini bitirenler;

  • Özel muayenehane açabilir,
  • Bilim ve araştırma yapabilir,
  • Devlet hastanesinde çalışabilir,
  • İşyeri hekimliği yapabilir,
  • Şirketlerde hekim olarak çalışabilir,
  • Özel hastanede çalışabilir.

Almanya’da Tıp Eğitimi için Ödenen Ücret

Almanya’da sembolik olarak altı ayda bir yapılan ödeme dışında herhangi bir ödeme gerçekleştirmezsiniz. Almanya’da doktor unvanını alabilmek için tıp lisans eğitimiyle beraber doktora yapmanız gerekir.

Doktora eğitimini tamamladıktan sonra doktor unvanına sahip olursunuz. Almanya’da TUS bulunmamaktadır. Türkiye’de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık için Almanya’da eğitim alabilirsiniz.

Almanya’da istediğiniz bölümde uzmanlaşabilirsiniz. Uzmanlık eğitiminin süresi ise bölüme göre değişiklik gösterir. Almanya’da tıp eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye geri dönebilir ve mesleğinizi yapabilirsiniz. Diploma denkliği sayesinde herhangi bir zorluk yaşamazsınız.

Almanya’da Tıp Uzmanlık Eğitimi

Tıp eğitiminizi Türkiye’de tamamladıysanız uzmanlık eğitimini Almanya’da yapabilirsiniz. Uzmanlık eğitiminiz tamamlandıktan sonra Almanya’da doktor olarak çalışabilir. Böylece oturum izni alabilirsiniz.

Almanya’da tıp eğitimine oldukça fazla önem verilir. Eğitim süresi boyunca bir çok zorlukla karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ülke Tıp eğitimini kendi anadilinde vermek ister. Yine de bazı ülkeler İngilizce programı kapsamında tıp eğitimi sunabiliyor.

Almanya Tıp Fakültesi Başvuruları

Almanya’daki üniversitelere yıl içerisinde iki kere başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru ayları Ocak ve Temmuz aylarıdır. Almanya’da bir süre dil eğitimi aldıktan sonra gerekli sınavlara girerek istenilen dil şartını yerine getirebilirsiniz.

Almanya’da öğretimin ücretsiz pek çok öğrencinin bu ülkeyi tercih etmesine neden oluyor. Uluslararası öğrenci sayısı son derece yüksek olan ülkeye her yıl pek çok başvuru gerçekleştiriliyor.

Almanya’da tıp eğitimi altı yıl sürüyor. Eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Teoriden sonra öğrenciler hastanelerde staj yapar. Tıp fakültesi diploması alabilmeniz için üç ay boyunca hasta bakıcılığı yapmanız gerekir.

Almanya’daki tıp üniversitelerine başvuru tarihleri okullara göre değişiklik gösterebilir. Almanya’daki bazı tıp üniversitelerine Hochschulstart sistemi üzerinden başvuru yapmanız gerekir.

Almanya’da tıp eğitimi aldıktan sonra hem kendi ülkenizde hem de başka ülkelerde mesleğinizi icra edebilirsiniz.

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: