Hit enter after type your search item
ERASMUSGRAM

Erasmus'tan daha fazlası

AB’nin 2019 yılında en kalabalık ve en çok nüfus kaybeden ülkeleri hangileridir ?

img

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Avrupa Birliği üyesi olan 28 ülke toplam nüfusunun 2019 yılında   513,5 milyondu.  2020 yılında  İngiltere’nin  AB’den ayılmasıyla  447,7 milyona kadar geriledi.

2019 yılında AB’nin göç almasıyla birlikte  nüfusun sayısı  900 bin arttı. Bununla birlikte geçen sene 4,7 milyon ölüm  ve 4,2 milyon doğumla  doğal değişim negatif seviyesinde.  2012 yılından günümze , göç ile artan nüfusu göz ardı edersek Avrupa’nın  nüfusu azalıyor.

Avrupa Birliği’nin en kalabalık ülkesi Almanya

Avrupa birliğinde bulunan 27 üye ülkenin arasında Almanya, 83,2 milyon nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en kalabalık üyesi oldu, Fransa ise 67,1 milyon nüfusu ile ikinci, İtalya 60,2 milyon nüfusu ile üçüncü, İspanya 47,3 milyon nüfusu ile dördüncü ve 38 milyon nüfusu olan Polonya sıralamayı takip etti .

Avrupa Birliği’nin en kalabalık 5 ülkesi ( Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya) , Avrupa birliğinin toplam nüfusunun yüzde 66 oranını oluşturuyor.

Birliğin en düşük nüfusuna sahip olan ülke Malta  514 bin , onu ise  626 bin nüfusa sahip Lüksemburg takip ediyor.

Avrupa Birliğinde 9 ülke nüfus kaybı yaşıyor

Son bir yıl verilerine göre Avrupa Birliğinde 18 ülkenin nüfusu artış gösterirken, 9 ülkenin ise nüfusunda düşüş olduğu kaydedildi.

2019 yılında  bir önceki seneye nazaran en yüksek nüfus artışı yüzde 4,1 ile Malta oldu.

En çok nüfus kaybı yaşayan  ülke ise  yüzde 0,7 ile Bulgaristan oldu.

En yüksek doğum oranı İrlanda’da, en düşük ise İtalya’da

2019’da AB’de toplam 4,2 milyon doğum oldu. 27 AB üyesiyle karşılaştırıldığında en yüksek doğum oranına sahip ülke İrlanda oldu. İrlanda’da bin nüfus başına 12,1 doğum gerçekleşti.

Bin kişi için 7 doğum ile en düşük doğum oranı ise İtalya’da kaydedildi.

Diğer taraftan en yüksek ölüm oranı da bin kişide 15,5 ölümle Bulgaristan’da görüldü.

En yüksek doğum oranı İrlanda, en düşük ise İtalya

2019 yılında Avrupa Birliğinde toplam 4,2 milyon doğum oldu. 27 AB üyeleri arasında yapılan istatistiğe baktığımız zaman ise  en yüksek doğum oranı olan ülke İrlanda oldu. İrlanda bin nüfus başına 12,1 doğum istatistiğini yakaladı.

Bin kişi baz alarak bin kişide 7 doğum ile en düşük doğum oranı  İtalya’da olduğu bildirildi.

En yüksek ölüm oranına sahip ülke ise  bin kişide 15,5 ölüm ile Bulgaristan oldu.

Türkiye nüfusu 83 milyondan fazla ! Nüfus 1 yılda 1 milyondan fazla  arttı

TÜİK verilerine göre ise , Türkiye’nin nüfusu, 2019 yılından bir önceki yıla nazaran  1 milyon 151 bin 115 kişi arttı ve  83 milyon 154 bin 997 kişi oldu. Yıllık nüfus artışı ise  binde 13,9’a kadar geriledi.

 

Daha fazla kişinin faydalanması için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak ister misiniz ?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebarAd Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
%d blogcu bunu beğendi: